Trifele - vērtīgas sugas sēne, sēņu valstības aristokrāts, tās ir dārga delikatese. Pasaulē trifeles iegādājas augstākās klases restorāni, kas uzskata šīs sēnes par sava restorāna odziņu, māk tās pagatavot un pasniegt, pērkot tās par 3000€ un vairāk par kilogramu. Patreiz, trifeļu augļa cenas ir starp 400€ un 4000€ par kilogramu, atkarībā no tās veida, sugas, klases un kvalitātes. Rekordaugsta cena fiksēta vienā no izsolēm 2007 gadā:

330 tūkstoši dolāru par gandrīz 1,5 kg smagu trifeli.

 

  

Tuber Magnatum
Tuber Melanosporum
Tuber Uncinatum

Trifeļu valstībā valda trīs: Pirmā ir baltā trifele (Tuber Magnatum), otrā, tās mūžīgais sāncensis - melnā trifele (Tuber Melanosporum) un trešā vasaras melnā (Tuber Uncinatum). Aug mežā, veido mikorizu ar koku saknēm. Tīklveida pavedieni sēnes micēlija aptver saimniekauga saknes, tas palīdz iegūt vairāk mitruma, kā arī aizsargā no mikrobu slimībām. Augļķermeņa šķersgriezuma zīmējums atgādina marmoru. Sakarā ar lielo trifeļu deficītu, Eiropas programmas ietvaros sadarbojoties ar Frāncijas, Beļģijas, Vācijas, Itālijas un citam universitātēm, tika izstrādāta pārvaldāmā mikoriza, kas paver iespēju izveidot trifeļu saimniecības teritorijās ar labvēlīgu ozola un lazdu augšanas apstākļiem.

Potenciālais ienesīgums 10 gadus vecā dārzā - 90 kg / trifeles uz ha. Viss ir atkarīgs no laika apstākļiem un koku aprūpes. Vidēji pēc pirmajiem 5 gadiem raža ir 4-5 kg ​​/ ha. Turpmākajos piecos gados- līdz 40 kg / ha, turpmākos 15 gadus - stabili 40 kg / ha ar potenciālu līdz 90 kg / ha. Stādi sāk atmaksāties 5-6 audzēšanas gadā un nākamo septiņu gadu laikā ievērojami palielinot ienākumus

 

Zema ražība pirmajos trifeļu audzēšanas gados skaidrojama ar to, ka stādu sakņu sistēma vēl ir maz attīstīta, tātad arī sēnes, kas uz tās attīstās ir maz, tātad vēlāk: jo lielākas saknes, jo lielāka raža. Vidēji viena stāda ienesīgums ir starp 800 un 9000 eiro. Micēlijs, galvenā sēņu ķermeņa daļa, dzīvo apmēram 30 gadus un ja neviens to nenoposta, tad regulāri veido sporas saturošus augļķermeņus, kas nepieciešami tālākai pavairošanai, tai pat laikā neietekmējot koku augšanu.

  

Stāds ar trifeļu mikorizu ir palīgs dabai, lieliska dāvana dārzniekam, zemes īpašniekiem iespēja investīcijai nākotnes attīstībai un beznosacījumu biznesa ideja lauksaimniecībai.

Kontakti:

+371-28667950

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

www.truffland.com